Vodičský preukaz na motocykel v Českej republike

Túžite po vodičskom preukaze na motorku? Potom musíte absolvovať výcvik zakončený praktickou skúškou na cvičisku samostatnú jazdou v prevádzke pod dohľadom inštruktora idúceho v inom vozidiel. V rámci novelizovaných skúšok žiadateľ preukazuje, či zvláda bezpečné ovládanie motocykla, vyhýbanie sa prekážkam, parkovanie a parkovanie. V „ostrom“ prevádzky komisári posudzujú správny spôsob prejazdu zákrut a križovatiek. Túto časť však absolvujú iba žiadatelia, ktorí úspešne zvládli teoretické testy.

Zákonodarcom sa konečne podarilo presadiť niečo, čo malo byť súčasťou záverečných skúšok už dávno. Slovenský skúšobný systém bol zastaraný a nemohol žiadateľa dostatočne preveriť. Teraz dostanú vodičský preukaz iba motocyklisti, ktorí stroj ovládajú na určitej úrovni. Čo je dobre, pretože k najtragickejším haváriám najčastejšie dochádza v prvých dvoch rokoch. Následky bývajú tragické a väčšinou ide o zlyhanie z dôvodu nedostatočných skúseností ovládanie motocykla.

V roku 2016 bolo na slovenských cestách usmrtených 81 motorkárov. Väčšinou z dôvodu neprimeranej rýchlosti, nedodržanie bezpečnej vzdialenosti a nezvládnutie riadenia.

Motorkári patria k najzraniteľnejším skupinám účastníkov cestnej premávky a polovicu havárií zaviní neskúsený vodič, a to bez ohľadu na vek. Takým situáciám možno do značnej miery predchádzať už pri výbere autoškoly. Záujemcovia o vodičský preukaz by sa nemali orientovať len podľa najnižšej ceny, ale predovšetkým podľa kvality výučby. Práve tá môže mať zásadný vplyv na to, ako dokáže motorkár reagovať v nečakaných situáciách.

A na čo by ste sa ešte mali zamerať pri výbere autoškoly? Renomovaná autoškola adia nasledujúce:

zaujímajte sa o dĺžku a rozsah kurzu,
spýtajte sa na kvalifikáciu a skúsenosti inštruktorov,
pozrite si zázemie autoškoly,
preverte si stav a vek vozového parku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *